Atatürk
Atatürk

Sizi Yaşatamadık, Adınızı Yaşatıyoruz!

1 Ocak 2002, Eren Bülbül doğdu. 2017’nin Türkiye’sinde, Karadenizli bir çocuğun ayağında kara lastikler vardı. Eren, yaşıtlarının yaşadığı hayatı yaşamıyor; yaylada sürü güdüyor, çalışıyor ve hamallık yapıyordu. Sonra öldü Eren, 15 yıl yaşayıp Jandarma ve PKK arasında çıkan çatışmada öldü. İhmalkarlık yüzünden, küçücük çocuktan ‘istihbarat’ almaya çalıştıkları için öldü. 

Defnedildikten sonra tüm sosyal mecralarda ‘iyi ki varsın Eren’ naraları atılmaya başlandı. Görüp mutlu olabilecekmiş gibi bağırlarına bastılar Eren’i. Kardeşleriymiş gibi sevdiler. Kahraman dediler küçücük bir çocuğa.

Uzun zamandır kimin nasıl öldüğü umurumuzda değil. Birilerinin artık yaşamıyor oluşu da değil gerçi. Sorunluyuz işte, vicdanın ve merhametin ne olduğunu öğrenemeden büyüyoruz. Bunun adı ruh tatminkarlığıdır. Bunun adı ajitasyondur. Bunun adı ahmak romantizmidir. Daha kaç Eren Bülbül var bu memlekette, hiçbirimizin haberi yok. Mesela; çöpten ekmek toplayanların farkına, sadece haberlerde otuz saniye gösterildiklerinde varıyoruz. Şehit askerlerimizin ailesinin, mahallesinin, evinin berbat durumunu, sadece onlar şehit olduğunda ve haberlerde otuz saniye onlardan bahsedildiğinde görüyoruz. Asıl mesele zaten burada yatıyor.

Eren Bülbül adına yetimhane açıldı. Maçka’da bir İmam Hatip Lisesine adı verildi. Bir camii yaptırılıp adı Eren Bülbül konuldu. Tüneller, kütüphaneler, ormanlar…

Bolu’da kara lastikleri sergileniyormuş çocuğun… Bir müzede. Hani şu “40’lı yıllarda ayağımıza kara lastik giyiyorduk” cümlesinde geçen kara lastik…

Vicdanlarını bu şekilde mi rahatlatıyor insanlar? Bu bir suçluluk duygusu mu yoksa ölümün arkasından gelen rant mı? Twitter’da etiket açıp beğeni toplamaya çalışan sözde barış temsilcilerini anlarım bir nebze ama belediyeleri anlayamam.

Eren’in annesinin acısını da anlayamam. Yürüdüğü yollarda, kendisine doyamadan kaybettiği evladının adını gören kadın, oğluna olan ilgiden dolayı sevinecek mi mesela?  Böyle huzur mu bulacak?

01 Ocak 2021’de bir film tanıtımı yayınlamışlar; ‘İyi ki Varsın Eren’.  Doğum gününe denk gelmesi için de çok uğraşmışlar tanıtımın. Ailesi görünce oğulları unutulmadığı için yürekleri ferahlayacak mı, dinmeyen acıları mı dağlanacak? 

Alın daha çok rant, reyting, izlenme, tıklanma, daha çok mastürbasyon!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz